Objaśniamy skróty, trudne pojęcia i nazwy, aby sprawniej poruszać się po obszarze ESG
Słownik jest systematycznie rozbudowywany
NFRD (Non-Financial Reporting Directive) - dyrektywa Unii Europejskiej, która wprowadziła wymogi dotyczące raportowania informacji niefinansowych dla określonych, dużych przedsiębiorstw. Celem NFRD dyrektywy było zwiększenie wiedzy na temat wpływu przedsiębiorstw na kwestie społeczne, środowiskowe i związane z pracownikami. Od stycznia 2023 r. dyrektywa NFRD została zmieniona dyrektywą CSRD.
Należyta staranność - proces, w ramach którego jednostki identyfikują rzeczywiste i potencjalne negatywne oddziaływania na środowisko i ludzi związane z ich działalnością, zapobiegają im, łagodzą je i rozliczają się z działań, jakie podejmują, aby im przeciwdziałać. Obejmuje on negatywne oddziaływania związane z własnymi operacjami jednostki i jej łańcuchem wartości na wyższym i niższym szczeblu, w tym za pośrednictwem jej produktów lub usług, a także relacji biznesowych. Należyta staranność jest stałą praktyką, która stanowi odpowiedź na zmiany w kontekście strategii jednostki, jej modelu biznesowego, działań, relacji biznesowych, działalności operacyjnej, zaopatrzenia i sprzedaży oraz która może wywoływać takie zmiany.
Porozumienie paryskie - plan określonych działań ukierunkowanych na ograniczenie globalnego ocieplenia. Plan zakłada zmniejszenie emisji o co najmniej 55% do roku 2030 w stosunku do roku bazowego, tj. roku 1990 i osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050. W szczególności plan zakłada również zatrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury na poziomie dużo poniżej 2°C względem poziomu z czasów przedprzemysłowych i podejmowanie starań, by było to nie więcej niż 1,5°C.
TCFD (Task Force on Climate Related Financial Disclosures) - grupa powołana przez Radę Stabilności Finansowej (FSB - Financial Stability Board) opracowująca rekomendacje ujawnień w zakresie ryzyk klimatycznych.
Taksonomia - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/2088 wraz z aktami delegowanymi. Jest to dokument zawierający kryteria pozwalające sklasyfikować działalność gospodarcza jako zrównoważoną środowiskowo. Dana działalność gospodarcza kwalifikuje się jako zrównoważona środowiskowo, jeżeli łącznie spełnia cztery warunki:
1) wnosi istotny wkład w realizację co najmniej jednego z sześciu celów środowiskowych,
2) nie wyrządza poważnych szkód w żadnym z celów środowiskowych,
3) jest prowadzona zgodnie z minimalnymi gwarancjami,
4) spełnia techniczne kryteria kwalifikacji.
Ustawienia plików cookies