Dyrektywa CSRD wprowadziła zasadę podwójnej istotności (double materiality).
Zgodnie z tą koncepcją firmy są zobowiązane do zidentyfikowania zarówno swojego oddziaływania (wpływu) na ludzi i środowisko (istotność oddziaływania / wpływu), jak i kwestii zrównoważonego rozwoju, które wpływają finansowo na przedsiębiorstwo (istotność finansowa).
Jest to kluczowy element raportowania CSRD i w bardzo dużym stopniu determinuje zakres raportowania.
Zasada podwójnej istotności to kombinacja istotności oddziaływania (wpływu) i istotności finansowej. Pozwala ona określić, czy dany obszar lub zakres informacji powinien zostać ujawniony w raporcie czy nie. Dany obszar powinien być zaraportowany jeżli jest istotny z punktu widzenia oddziaływania przedsiębiorstwa na otoczenie lub jest istotny z perspektywy finansowej, lub jest istotny dla obu tych perspektyw:
Zatem analizie podlegają dwie perspektywy:
1. Istotność oddziaływania (wpływu) spółki na środowisko i społeczność:
Jak działania podejmowane przez jednostką oddziałują na społeczeństwo i środowisko w perspektywie krótko, średnio i długoterminowej, zarówno bezpośrednio jak i w całym łańcuchu dostaw.
2. Istotność finansowa:
Jak zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem wpływają na daną jednostkę.
Jakie ryzyko i wpływ na firmę, na jej działalność, na jej wyniki finansowe niesie ze sobą środowisko i społeczeństwo oraz kwestie zrównoważonego rozwoju w perspektywie krótko, średnio i długoterminowej?
Zasada podwójnej istotności pozwala spółce zidentyfikować najważniejsze kwestie istotne dla interesariuszy (stakeholders). To pierwszy krok w celu określenia kluczowych zagadnień, obszarów analizy i pomiaru, a w konsekwencji zakresu raportowania.
Ustawienia plików cookies